Masáž pro děti
Dětská masáž je olejová masáž celého těla pro děti od narození do 14 let. Masáž je přizpůsobena věku a tělesné kondici dítěte.
Doporučuje se:
děti do 8 let 30 minutová masáž
děti od 9 - 14 let 60 minutová masáž
Účinky masáže:
- Uvolňuje toxiny z kloubů, svalů a tkání
- Zvyšuje schopnost přijímání živin
- Uvolňuje energetické blokády
- Zvyšuje cirkulaci krve a lymfy
- Uvolňuje bolet svalů a kloubů
- Zlepšuje vylučování odpadů z těla
- Posiluje nervový systém
- Ulehčuje relaxaci a regeneraci
- Zklidnění dětského organismu
- Zbavuje děti napětí
- Zlepšuje dýchání
Proč masírovat
My i děti se naučíme relaxovat, soustředit se, děti budou s námi lépe spolupracovat, zlepší se jejich spánkový rytmus a protože s láskou pečujeme o jejich tělo i duši, budou odolnější vůči nemocem a škodlivým vlivům okolního prostředí. Stanou se klidnějšími a budou schopny vědomě vnímat a sdílet energii mezi matkou, otcem a dítětem. Fyziologicky se stimuluje a zlepšuje krevní oběh,
což má vliv na rozvoj všech tkání a činnost orgánů. V souvislosti se stimulací krevního oběhu se zlepšuje podpora dýchání, celý organismus je dobře okysličován, podporuje se rozvoj hrudníku a správné držení těla. Stimulujeme pokožku a jednotlivé nervy a jejich zakončení, aktivizujeme větší počet nervů, a tím posilujeme i hmat.
Masáží ovlivňujeme i svalstvo. Působíme jak na jeho zpevnění tak i na uvolnění – podle potřeby. Koordinaci pohybů zlepšujeme zejména pravolevě orientovanými masážními tahy na těle dítěte. Tento účinek je vhodný pro děti s hyperkynetickým, hyper- i hypotonickým syndromem, opistomatem. Masáží vyvoláváme i kloubní změny – při doteku v blízkosti kloubů dochází k uvolnění hormonů do organismu, je uvolňován pohybový aparát. Dotekové relaxační techniky uvolňují a odstraňují u dětí poporodní trauma, pomáhají zlepšit dyslexii, dysgrafii, dyskalkulii, projevy lehké mozkové dysfunkce, dokonce i některé projevy Downova syndromu i autismu, mohou zlepšit stav astmatiků, alergiků, ekzematiků aj. Celá masáž ve svém důsledku působí na svalový, oběhový a lymfatický systém, působí i na jednotlivé tlakové body a meridiány, ovlivňuje rovnováhu životní energie, působí preventivně i léčebně a regeneračně na tělo, duši i ducha.
Kontraindikace:
- alergie spojená s vyrážkou
- cukrovka
- cysty
- horečnaté stavy
- infekční onemocnění
- kýla (nemasíruje se břiško)
- nevolnost a zvracení
- otevřené a jiné kožní záněty
- otoky kloubů
- po operaci
- popáleniny
- poranění páteře
- průjmy
- rakovina, AIDS
- srdeční onemocnění
- stafylokoková infekce
- tuberkuloza
- vykloubení
- vysoký krevní tlak
- zlomeniny
- žaludeční sondy atd.
Pravidla masáže
Vybereme vhodné místo, kde budeme masáž opakovaně provádět. Mělo by být příjemné, dostatečně vyhřáté.
Můžeme masírovat na zemi (zejména u malých dětí je to i bezpečnější), na posteli, případně u větších dětí na masážním stole.
Připravíme si mističku s masážním olejem a pustíme tichou klidnou hudbu. Jsou ovšem zase případy,
kdy na dítě hudba nepůsobí uklidňujícím dojmem. Pak můžeme dítěti zpívat nebo mu tiše povídat, co právě děláme,
a nebo se na dítě prostě jen usmíváme.
Návod pro maminky k masážím:
1. Vyberme vhodnou dobu během dne, kdy se budeme moci Vy i dítě na 15 - 20 minut uvolnit a věnovat se sami sobě.
2. Najdeme si příjemné tiché místo ve Vašem bytě.
3. Zajistíme dostatek tepla.
4. Připravíme masážní podložku (karimatku s osuškou, u miminek nepropustnou podložku, u velkých dětí masážní stůl, který lze obcházet).
5. Do talířku si připravte kvalitní přírodní panenský olej. Pro děti od 1/2 roku věku můžeme přidat jemnou vonnou bylinnou esenci.
6. Zapneme relaxační hudbu.
7. Sundáme prstýnky, hodinky, náramky, usadíme se na podložku, svlečené dítě položíme před sebe.
8. Uvolníme se -
při 1. nádechu a pomalém výdechu si řeknu: "Zbavuji se veškerého napětí, mé tělo je uvolněné".
při 2. nádechu a výdechu: "Všechny starosti odplouvají, jsem tu jen já a moje dítě".
při 3. nádechu a výdechu cítíme: "Naše tělo prostupují zlaté paprsky od hlavy až k patám a i naše srdce se rozzáří jako malé slunce a s každým jeho tepem proudí k našim dlaním a prstům jemná síla lásky, kterou teď při masážích budeme svým dětem předávat".
9. Usmějeme se na své dítě a zeptáme se jej, zda ho můžeme namasírovat.
10. Když souhlasí, namočíme si ruce do oleje, prohřejeme ho v dlaních, dáme přivonět dítěti a s láskou a trpělivostí začneme masírovat.
Zkrácená masáž - přehled tahů
Každý tah provádíme 2-3 krát. Masírujeme klidně, pomalu, rytmicky. Dýcháme zhluboka. Olej vždy prohříváme v dlaních a dostatečně jím prosytíme dětskou kůži.
1. Chodidlo - oběma palci nebo prsty promasírujeme chodidlo od paty k prstům. Hlazení zde stimuluje činnost veškerých vnitřních orgánů a soustav.
2. Každý prst - palcem, ukazováčkem a prostředníkem sevřeme úžlabí dětského prstu a krouživým pohybem ho promasírujeme až ke špičce. Na konci prstu se zastavíme, prst lehce povytáhneme a uvolníme. Stimulujeme tak koncové body meridiánů - energetických drah jednotlivých orgánů a soustav.
3. Švédské dojení - Táhlými pevnými, ale ne silovými pohyby suneme střídavě ruce od kotníku ke kyčli.
4. Kroucení, ždímání - Ruce položíme pod sebe na dětskou nohu u kotníku a suneme dlaně protichůdnými krouživými pohyby ke kyčli (jako když ždímáme prádlo).
5. Slunce - měsíc - Oběma rukama děláme kroužky kolem pupíčku, ale zpožděně. Začíná pravá ruka, která kreslí celé kolečko - sluníčko a levá ruka namaluje na dětském bříšku pouze půlměsíc v horní části bříška a zbytek kruhu přejedeme po hřbetě své pravé ruky. Kromě energetického toku všech vnitřních orgánů harmonizujeme i peristaltiku tenkého i tlustého střeva.
6. Otevřená kniha - Ruce sepneme nad hrudníkem dítěte v oblasti hrudní kosti (zavřená kniha). Pomalu se naše dlaně rozjíždějí po dětském hrudníku směrem do stran až na boky (kniha se otevírá).
7. Krouživá masáž dlaně - Provádíme ji palcem nebo všemi prsty.
8. Každý prst - Krouživě promasírujeme každý prst zvlášť od dlaně k bříškům. Na konci prstu lehce povytáhneme a uvolníme. Stimulujeme tak tingy (koncové body jednotlivých meridiánů). Můžeme tichým hlasem připojit říkanku: To je táta, to je máma, to je dědek, to je bába, to je klouček, malý vnouček.
9. Švédské dojení - Oběma rukama postupujeme obemykavými, pevnými střídavými tahy od zápěstí k rameni - obdobně jako u nohou.
10. Ždímání, kroucení - Rukama obemkneme paži dítěte a kloužeme proti sobě směřujícími pohyby. Krouživě oběma rukama nad sebou zpracujeme ručičku ve směru , od ramene k zápěstí.
11. Kroužky kolem čelisti - Palci nebo ukazováky a prostředníky kroužíme malými kroužky od středu brady po obvodě obličeje až za uši. Rovně přejedeme za ušima až na šíji a vyjedeme znovu na bradu.
12. Otevřená kniha na čele - Pomocí prstů přejedeme od středu čela až ke spánkům.
Po aplikaci masáže obličeje následuje pomalé a laskavě hřejivé hlazení od hlavy až k patě. Položíme ruce na nejvyšší bod temene (spojnice uší), chvilku zde spočineme a pomalu postupujeme přes obličej, hrudník až ke šičkám nohou. Znovu se vrátíme na temeno hlavy a hladíme po stranách hlavy přes ramena, paže, boky až ke konečkům prstů nohou.
13. Tam a zpět - Jednu dlaň položíme na krček a druhou pod ni. Suneme ruce protichůdně z boku na bok (tzn. pravou ruku táhneme k sobě, levou od sebe a plynule pokračujeme pravou od sebe, levou k sobě atd.) A přitom postupujeme od krku k zadečku a zase vzhůru.
14. Sunutí k zadečku - Ruku zapřeme za zadeček a druhou rukou suneme od krku k hýždím. U větších dětí můžeme k ruce přidat i předloktí, abychom pokryli celou šíři zad.
Hlazení od hlavy až k patě
Na závěr masáže zadní části těla hladíme opět "od hlavy až k patě" stejně jako u přední části. Položíme tedy ruce na temeno hlavy, chvíli setrváme, pohladíme přes hrudník, nohy až k patám a znovu se vrátíme na temeno a pohladíme po stranách hlavu, ramena, ruce a boky až prstům na nohách. Celé opakujeme a myslíme na ochranu dítěte a na naši lásku, která jej objímá. Nyní nastal ten pravý čas, kdy si dítě přitulíme nebo se stulíme my k němu a vychutnáme si tu nádhernou propojenost, blízkost, bezprostřednost a bezmeznou důvěru a lásku.